Pääsuke 40: Naisrühm Kesse juubeldab

See päev on käes!! Täna asuvad Kesselaiu poole teele 14 Muhu rõivis naist, et seal siis ohtralt tantsu lüüa. Varem pole Kesse üksi nii pikalt esinenud, seega kontsert saab noorele rühmale ka parajaks proovikiviks olema.

Hoidkem siis pöidlaid, et meri ka naised laiule lubab!

Veidi ka Kesse nimeloost.

Kesse tantsib?!

Kesse rühm on üks nooremaid rühmi Pääsukese seltsis, mis moodustati 2017. aasta sügisel, kui seltsiga liitus korraga väga palju noori naisi. Esialgu kutsuti uut rühma lihtsalt kas “Uued muhud” või “Muhu 2”, sest rühm hakkas tantsima Muhu rahvariietes ja tegi ka korra nädalas koos Muhu rühmaga trenni. Mõne aja pärast tundsid rühma liikmed, et igavene teine või “uus” on mannetu olla ja nii asuti endale seltsi loal ise nime valima. Ainus seltsi poolt ette antud kriteerium oli, et olgu see siiski Muhu kihelkonnaga seotud, sest Pääsukeses oli selleks hetkeks juba kujunenud komme, et naisrühmad kannavad oma riietele vastava kihelkonna nime.

Nimi valiti hääletuse teel. Kõigil rühmaliikmetel oli võimalus nimesid pakkuda ja hiljem kahele oma lemmikule hääl anda. Enamjaolt pakuti nimeks külasid Muhu saarel nagu Pädaste, Viira, Nurme, Oina, Nautse, Laheküla, Mõisaküla, Rannaküla, Hellamaa, Igaküla, Tusti. Pakuti ka romantilisema kõlaga nimesid nagu “Muhu inglid” ja “Meremaised” ja ka saarlaste versiooni Muhust - “Mohut”. “Kesse” Kesselaiu järgi võitis ülekaalukalt 9 häälega 15 pakutud nime seast (teisele kohale tulid “Hellamaa, “Laheküla”, “Viira” - kõik 3 häälega).

Kesselaid on vanim ja kõrgemaid laid Eestis, mis ajalooliselt ikka Muhu kihelkonna alla kuulunud. Rühm pidas “Kesse” eeliseks nii lihtsat ja ilusat nimekõla, kui ka seda, et Kesselaidu Muhust eristada saab (nii nagu nüüd Kesse rühma Muhu rühmastki). Selts kiitis rühma nimevaliku heaks ja alates 2018. aasta jaanuarist kutsuti uut rühma juba Kesseks või kessedeks.

Kesse nimi pakub ka omajagu mänguvõimalusi, nt “Kesse tantsib?” - “Kesse tantsib”; “Kesse teab?” - “Kesse ei tea”. Tegelikult ÕS-i järgi on “kesse” vaid argikeelne sõna, mida aga kasutatud nii sageli, et kessed leiavad end nii laulusõnadest kui trükimeediast.

Featured Posts
Viimased postitused
Arhiiv