top of page
Ajalugu

Ajalugu

Rahvatantsuseltsi Pääsuke ajalugu

Rahvatantsuselts Pääsuke sündis 1979. aastal, kui tolleaegse Ehitustrusti juurde loodi naisrühm. Esimene tantsuõpetaja oli Jekaterina Lebedeva.

1985. aastal jätkas rühmaga Diana Otsing, kelle juhendamisel tegutseti 17 aastat. 1994. aastast jätkas Pääsuke segarühmana, kuid aeg-ajalt tantsiti ka naisrühma tantse. 

2003. aastal sai Pääsukese juhendajaks Katrin Krause ning aktiivselt tegutses juba kaks kollektiivi: sega- ja naisrühm.

2006. aastal lisandus ka neiduderühm, millest on praeguseks kujunenud noorem naisrühm.

2009. aastal asus segarühma ja naisrühma juhendama Rauno Zubko. Katrin Krause jätkas tööd noorema naisrühmaga 2014. aasta suve lõpuni.

2011. aasta sügiseks oli vanemaid naisi juba 2 koosseisu jagu ning 2012. aasta sügisel moodustati ka teine segarühm. Seega oli 2012. aastaks seltsil juba 2 naisrühma, noorem naisrühm ja 2 segarühma. Samal aastal alustas Viimsi Keskkoolis lasterühm Anli Aja (Soosaare) juhendamisel, millest kasvas välja kasvanud Randvere Koolis tegutsevad 4 lasterühma ja 2 noorterühma.

2012. aastast on Rauno Zubko seltsi kunstiline juht. 

2014. aastal liitus Pääsukesega treener Siim Tõniste, kes koos Rauno Zubkoga asus juhendama nooremat naisrühma.

2015. aastal alustas noorte segarühm Rutiinipeletajad, mis lõpetas tegutsemise 2016. aasta sügisel. 

2016. aasta liitus treener Siim Praats, kelle juhendatavateks said noorem segarühm ja II naisrühm.

2017 aasta algusest tuli suurem nimede muudatus, kus rühmad hakkasid kandma selle kihelkonna/maakonna nime, kust nende rühma naiste rõivad pärit olid.

2017. aasta septembrist alustas oma tegevust naisrühm Kesse ning novembrist 2017 Randvere Kooli Rahvatantsuselts Pääsuke naisrühmad Jõelähtme ja Kullamaa.

2018. aasta veebruarist loodi kolmas segarühm, Karja.

Septembrist 2021 lahkusid seltsist koos juhendaja Anli Ajaga kõik Randveres tegutsenud laste, noorte ja naisrühmad, luues omale eraldiseisva seltsi.

Endised juhendajad

Jekaterina Lebedeva

Pääsukese juhendaja aastatel 1979-1985

Esimese tantsuõpetaja au kuulub auväärt Jekaterina Lebedeva`le. Tantsutunnid toimusid kaks korda nädalas Ehitajate Klubis. Repertuaar oli sellel ajal väga värvikas – tantsiti karaktertantse, teiste liiduvabariikide rahvaste tantse ning muidugi  ka Kati enda loodud autoritantse. Rühma peamised esinemised olid sellel ajajärgul seotud klubis toimuvate ürituste ja tähtpäevadega, nagu 1. mai, 9. mai, oktoobripühad, ehitajate päev. Pakuti silmailu nii sõdurpoistele sõjaväeosades kui vangidele Patarei vanglas. Samuti toimusid esinemised rahvusvahelisele publikule tolleaegses Interklubis. 80ndate keskel toimus ka 2 reisi: esimene oli seotud Eesti ehitajatele esinemisega Siberis BAMi raudtee ehitusel ja teine reis viis tantsijad Murmanski linna.

Auväärt eas vanadaam usaldas 1985ndal aastal tantsurühma Diana Otsing`ule, kes oli rühma eesotsas 17 aastat.

Jekaterina Lebedeva-5-12.jpg

Diana Otsing

Pääsukese juhendaja aastatel 1985-2002

Rühmaga jätkas Diana Otsing, kes oli tüüris Pääsukest 17 aastat. 

Diana ajal tantsiti rohkem eesti tantse, aga ka Diana enda loodud kauneid autoritantse, millest nii mõnigi jõudis tantsupidude repertuaari.

90ndate alguses, täpsemalt 19ndal augustil 1991, toimus reis Rootsi. Tantsijad lahkusid Eestist segaste tunnetega ja tulid tagasi juba iseseisvasse Eesti Vabariiki.

Pääsuke jätkas 1994. aastal tantsimist segarühmana. Tantsukavad koosnesid erinevate maakondade tantsudest ja laulumängudest ning autoritantsudest. Unustuse hõlma ei vajunud ka naisrühma tantsud, mis aegajalt segarühma tantsude vahele sobitati.

Alates 90ndate lõpust avanes juba palju rohkem võimalusi reisimiseks.

Katrin Krause

Pääsukese juhendaja aastatel 2003 – 2014

Tallinna Pedagoogikaülikooli koreograafia eriala lõpetanud Katrin ühines Pääsukestega 2003. aasta sügisest. Katrini käe all tegutses Pääsuke nii nais- kui ka segarühmana ning 2005. aastal moodustas Katrin naisrühma kõrvale neiduderühma. Neiduderühmast kasvas välja praegu tegutsev noorem naisrühm.

 

Katrin on loonud Pääsukese tantsijatele mitmeid uusi ja huvitavaid, samas ka keerukaid autoritantse. 2007. aastal võitis ta Uute tantsude konkursil naistetantsude kategoorias tantsuga "Ei mina tie meeste meeli" II koha. Samuti oli Pääsukese tantsijatel võimalus osaleda tema poolt loodud folkloorsetes tantsuetendustes “Libasoo” , mida etendati Vabaõhumuuseumis ning “Maailma loomine”, mis toodi lavale Nõmme Kultuurikeskuses.

 

Katrin oli 2004. aasta XVII tantsupeo „Las jääda ükski mets...” pealavastaja assistent.

Anli Aja
Pääsukese juhendaja aastatel 2012-2021

Anli alustas rahvatantsuga 17-aastaselt.

Ta on tantsinud erinevates segarühmades: Anija segarühmas, Viimsi "Vallaalused", Rae vallas "Sukad & Tagi" rühmas ning Rahvatantsuselts Pääsuke segarühmas Anseküla.

Alates 2007 aastast on Anli pühendunud ka laste tantsuõpetamisele. Ta on juhendanud Jüri Gümnaasiumis rahvatantsurühmasid, showtantsurühmasid ja Randvere Koolis on tema käe all 4 laste ja 2 noorte rahvatantsurühma, 2 naisrühma ja 1 showtantsurühm "Vikerkaar".

Anli on end aastate jooksul koolitanud erinevatel kursustel ja 2013 aastal lõpetas ta Rahvatantsujuhtide Kooli.

Siim Tõniste
Pääsukese juhendaja aastatel 2014-2022

Siim on vabakutseline koreograaf ja etenduskunstnik, kes juhendas Pääsukesi alates 2014. aastast.

Tal on koreograaf-lavastaja magistrikraad Tallinna Ülikooli koreograafia osakonnast ja mitmekülgne kogemus tantsu- ja teatriõpetajana erinevate stiilide ja vanuserühmadega.

 

Pääsukeses juhendas ta Muhu ja Kesse naisrühmasid ning aitas ka Viimsi rühmade juures. 

Siim-T%C3%B5niste_edited.jpg
bottom of page